Okiem Czesława Łuniewicza: Zielona Góra

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

2 października 2023

Opracował: Paweł Kalisz; Tekst: Beata Grelewicz, Angelika Wójtowicz, Paweł Kalisz, Zielona Góra 2023, ss. 216, ISBN 978-83-967123-0-1

Fragment wstępu:

"12 czerwca 2013 roku Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, mieszczące się wówczas jeszcze w pałacu w Starym Kisielinie, reprezentowane przez ówczesnego dyrektora dra Tadeusza Dzwonkowskiego, podpisało umowę darowizny z wybitnym zielonogórskim fotografikiem Czesławem Łuniewiczem. W myśl jej zapisów Pan Łuniewicz przekazał nieodpłatnie do zasobu zielonogórskiego archiwum swoją kolekcję obejmującą przede wszystkim 30 szuflad negatywów zdjęć. Darowizna dotyczyła ponadto licznych katalogów wystaw fotograficznych, folderów, wycinków z gazet, a także plansz wystawowych znanych zielonogórzanom wystaw: „Makro”, „Ontogeneza”, „Macierzyństwo”, „PRL”, „Akty”. W skład kolekcji weszły też trzy portrety artysty: dwa obrazy olejne autorstwa Hilarego Gwizdały i Eugeniusza Krawcewicza oraz grafika autorstwa Janiny Góral. [...] Niniejsza książka, w naszym zamyśle stanowiąca początek serii przypominającej bogatą kolekcję fotografii stworzonych przez Czesława Łuniewicza, przeniesie czytelników do Zielonej Góry z lat 1960-1990. Wpatrując się w wybrane przez nas kadry, długoletni mieszkańcy miasta przypomną sobie miejsca dobrze im znane, ale dziś już nieistniejące bądź zupełnie odmienione. Natomiast mieszkający krócej w Zielonej Górze będą mieli szansę odkryć to miasto na nowo. Niech ten album będzie dla czytelników rodzajem przewodnika po mieście o pięknej nazwie ZIELONA GÓRA. Mamy nadzieję, że przyniesie Wam wiele wzruszeń i radości oraz refleksji na temat wagi, jaką mają dla społeczności przechowywane w archiwach źródła. Zachowane także dzięki wspaniałym darom serca wybitnych ludzi chcących się nimi podzielić z innymi. Oby było ich jak najwięcej…"

W opracowaniu wykorzystano fotografie Czesława Łuniewicza znajdujące się w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

Publikacja wydana przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze jest dostępna do pobrania w sekcji Pliki do pobrania.

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Okładka publikacji

    Okładka publikacji

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-10-02
Data publikacji:2023-10-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Paweł Kalisz
Liczba odwiedzin:2113